Ekonomi

IMF umutlarını yıl sonuna bağladı

Georgieva düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küresel büyümede son dönemde görülen gerilemelerin sona eriyor olabileceğini belirten Georgieva, ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl hız kazanabileceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

Dünya ekonomisi üzerindeki fırtına bulutlarının yakında dağılabileceğine işaret eden Georgieva, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz” dedi.

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme iddiasını düşürmesinin beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonlarına doğru 2024’te daha yüksek büyüme patikasına doğru trendin tersine döndüğünü görmeyi umuyoruz” dedi. Zor bir yıl olmaya devam edeceğine ve küresel ekonominin kırılgan olmaya devam edeceğine işaret eden Georgieva, enflasyonun inatla yüksek kaldığını ve yaşam maliyeti krizinin henüz bitmediğini söyledi.

ABD için iyimser

Dünyayı hangi krizin beklediğini tahmin etmenin imkansız olduğunu belirten Georgieva, ABD ekonomisinin de bu yıl resesyondan kaçınabileceğine dair artan kanıtlar olduğunu, bir resesyon olsa bile muhtemelen ılımlı olacağını söyledi.

IMF Lideri Georgieva, ABD işgücü piyasalarının dirençli olduğunu ve enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarındaki artışa rağmen tüketici talebinin güçlü kaldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu