Teknoloji

Yüzyıllar öncesinden kalma devasa Masuda Kaya Gemisinin neden inşa edildiğini kimse anlayamıyor.

Masuda’nın Kaya Gemisi ”Japonya’nın sessiz tepelerinde bambuların arasına gizlenmiş, sanki başka bir gezegenden gerekli bir iniş yapmış gibi bekler. Asıl amacı çoktan unutulan bu garip yapı, düzgün yüzeyleri ve köşeli girintileriyle yüzyıllardır varlığını sürdürüyor.

Ara sıra turist blogları dışında, bu garip kaya hakkında Japonca olmayan çok az bilgi var. Bu kaya, Nara Eyaleti, Kashihara’daki bir ilkokulun yakınındaki ormanlık bir zirvede, Okadera İstasyonu’na sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Bölge, çoğu insan benzeri figürler ve hayvanlara benzeyen oymalı granit taşlarıyla tanınır. Bu oymaların ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı araştırmacılar MS 7. yüzyılda Kofun döneminin sonlarına doğru inşa edildiği iddia edilmektedir.

Toplu olarak çalışır Asuka’nın Kaya Eserleri olarak bilinir. O zamanlar Japonya’yı etkileyen baskın Budist sanatı tarzına zıt durdukları için özellikle çekici bir konuma sahipler.

Masuda-no-iwafune olarak da bilinen Masuda’nın Kaya Gemisi , bu eserlerin ortasında en sıra dışı ve en büyüğü. Oyma taş 11 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve 4,7 metre yüksekliğinde olup, kabaca lüks bir otobüsün boyutuyla karşılaştırılabilir.

Alışılmadık şekli ve boyutu, kesilmesi ve parçalanması son derece zor olan sert bir kaya olan granitten yapıldığı için daha da etkileyici hale geliyor. Kaya üzerinde kare kesim girintilere ek olarak, kenarda kasten oyulmuş kare damga benzeri bir desen vardır.

Kayanın neden oyulduğuna dair birkaç farklı teori var. Açıklanamayan arkeolojik buluntularda sıklıkla olduğu gibi, bazıları yıldız gözlemi ve astronomi için kullanıldığını düşünüyor . Daha olası bir açıklama, muhtemelen cenaze törenleri veya merhumun kutlanmasıyla ilgili bir tür ruhani görev üstlendiğini öne sürüyor.

Ancak Masuda’nın Kaya Gemisi’nin hikayesi büyük ölçüde bir sır olarak kalıyor.

hadimajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu