Haber

Osmaniye Perdeci: “Müşteri ‘İkinci El Perdeniz Var mı’ Diyor. Önce Besleme mi Yapacak Yoksa Bu İşleri mi Yapacak?”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de perdeci Ali Ükünç, “Müşterinin parası yok. Bize ‘İkinci el perdeniz var mı’ diyor. Osmaniye’de bu sözleri duymaya başladık. Müşteri alamadığından, alamaz. vatandaş zor durumda.Yoksa bunları mı yapacak?” dedim.

Osmaniye’de 20 yıldır perdecilik yapan Ali Ükünç, vatandaşımın alım gücünün düştüğünü bu nedenle sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ukunç şunları söyledi:

“İşler zor, piyasa sakin. İnsanların alım gücü azaldı. İnsan gerçekten önemli düşünceler çekiyor. Bu yükler ister istemez esnafımıza yansıyor. Biz de burada zor durumdayız. Gerçekten çok yüksek maliyetler var ve yüksek maliyetler nedeniyle. , gerçekten kasvet yaşıyoruz.

Bunu müşteriye yansıttığımızda müşterilerimiz itiraz ediyor. Satın alma güçleri aslında dar. Aldıkları maaş olsun, çalıştıkları maaş olsun, her şey… Sistem aslında ortadadır. Annesinin kızken aldığı sandıkta perde var şimdi kullanıyor. Mesela bu yıl arz ve talep yoktu. Arz ve talebin neden gelmediğini biliyoruz, perdelerin artık çürüdüğünü biliyoruz, şu anda kullanamadıklarını da biliyoruz. Evi kapatan ayıbımızı örten perdedir, perdesiz evde oturulmaz. Ama maalesef 2022’de arz talep göremedik. Piyasa olarak bu konuda çok sıkıntı çektik.

Müşteri parayı almıyor, sıkıntılı. Bize ‘İkinci el perdeniz var mı’ diyor. Osmaniye’de bu sözleri duymaya başladık. Neden? Niye? Müşteri alamadığından vatandaş sıkıntıda.

Yiyecek gitti. Masraflar, her şey yanmaya değer, hani derler ya, mutfakta yangın çıkmış; Mutfakta gerçekten bir yangın var. Şimdi insan önce karnını mı doyuracak yoksa bunları mı yapacak?

En düşük fiyat 8 bin 500 liraydı. Şimdi bir kişinin personel gideri 12 bin lira, 5 kişinin personel gideri 60 bin lira. Bunu kira vb. olarak hesapladığınızda aylık 100 bin lira gibi bir maliyetimiz oluyor. Şimdi yeri geldiğinde emin olun 100 bin liralık mal satamayız, bu çok önemli bir sorun. Bu ülkenin sorunu, bu Türkiye’nin sorunu. 20 yıldır bu ticaretin içindeyim, 1999 krizini gördüm ama böyle bir kriz görmedim.”

“İNSANLARIN DURUMU”

İşyerinin pazarlama müdürü Dilek Kahraman, “Pazarlama için İskenderun, Kadirli, Dörtyol, Düziçi… Satış yok, insanların durumu içler acısı” dedi.

haberkozluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu