Teknoloji

Mısır’daki Tarihi Keşif: En Eski Mumya Olabilir

Özellikle Eski Mısır döneminde yaygın olarak uygulanan mumyalama geleneği, o dönemin cesetlerini günümüze kadar getirmiştir. Mumyalarla ilgili çok değerli bir keşif daha bugün açıklandı.

Başkent Kahire yakınlarındaki Mısırlı arkeologlar firavun için bir mezar keşfetti. Mezarda bulunan mumya, Mısır’da keşfedilen en eski mumyadır. belkiilan edildi.

İlk tahminlere göre mumya 4300 yaşında

Yapılan araştırmalarda mumyanın yaşının yaklaşık 4.300 yıl olduğu belirlendi. Mumya, Saqqara’daki Basamaklı Piramidin yakınında, Eski Krallık’ın beşinci ve altıncı hanedanlarına ait mezarların yakınında bulundu.

Mumya ” Hekashepes isimli bir adamla ilgili olduğu paylaşıldı. Mumya, altın varak kaplamaKireç taşından yapılmış bir lahit içindeydi.

Sadece antikliğiyle değil, bütünlüğüyle de şok oldu:

Keşfi yapan ekibin başkanı Zahi Hawass, mumyanın şu ana kadar Mısır’da keşfedildiğini söyledi. en yeterince korunmuş mumya olabilirde belirtti.

Bölgede sadece bu mumya bulunmadı:

Ekip, Hekashepes’in mumyasının yanı sıra Unas yönetiminde bir müfettiş buldu. Khnumdjedef’in, “sırların koruyucusu ve sarayın büyük liderinin yardımcısı” Meri’ninve Pepi I yönetiminin rahibi Fetek’inmezarlarını buldular.

Fetek’in mezarında, keşfin yapıldığı Memphis bölgesinde şimdiye kadar keşfedilen en büyük heykeller de bulundu. Bir erkek, bir hanımefendi ve hizmetlilerini temsil eden heykelcikler de diğer mezarlarda bulunanlar arasındaydı.

haber-amasra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu