Haber

Kulat: Seçim ikinci tura kalırsa 7 Haziran-1 Kasım arasında olabilir

MAK Araştırma Lideri Mehmet Ali Kulat, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki mitinglerini karşılaştıran Kulat, “AK Parti’nin önceki çalışmalarına göre zayıf kaldığını sahada gördük. Gündoğdu Meydanı’nın ortasına kurulmuş bir konuşma platformu vardı ve o platformun karşı tarafında büyük bir kalabalık yoktu. Ancak CHP’ye baktığınız zaman birkaç katı kalabalık vardı. Ama asıl mesele tek şehri okumak değil. Erdoğan’ın mitinglerinin eskisi kadar kalabalık olmaması muhalefetin manevi üstünlüğünü göstermesi açısından önemli.”

‘YÜZDE 5’İ GEÇERSE İNCE VE OGAN İKİNCİ TİPE KATILABİLİR’

Cumhuriyet’e konuşan Kulat, “Şu ana kadar elimizdeki veriler, bu seçimin ilk turda Sayın Kılıçdaroğlu’nun lehine sonuçlanma ihtimalinin olduğunu gösteriyor, bir şartla Sayın Muharrem İnce ve Sayın Sinan Ogan’ın kazanması şartıyla. toplam yüzde 5 veya daha fazla oy. Kazanılacak durumlar varsa seçimin ikinci turu gündeme gelebilir. Ama aksi halde Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi ilk turda söz konusu olacaktı. Sayın Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazanması en azından güncel verilerle mümkün görünmüyor.”

‘İKİNCİ TUR KALDIĞINDA 7 HAZİRAN-1 KASIM OLAYI AJANSIN ÜZERİNE GELEBİLİR’

İkinci tipte seçim yapılırsa neler olabileceğine değinen Kulat, şunları kaydetti:

“Birinci tür ile ikinci tür birbiriyle ilişkili değildir, ikinci türde başka denklemler çıkabilir. İkinci varyantta kalırsa oyun yeniden kurulacak ve oyunun yeni kuralları ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla ikinci tip tıpta devletin imkanlarını göz önünde bulundurarak ikinci tip ilaçta Sayın Erdoğan’ın şanslı olabileceğini belirtmek isterim. Sandık güvenliği ile ilgili bir suç isnadı yapmak istemiyorum ama YSP’nin özellikle güneydoğuda sandık görevlisi olarak görevini yerine getiremediğini düşünürsek deprem bölgesinden dolayı bir takım sorunlar çıkabilir. Bu arada 7 Haziran-1 Kasım ortasında yaşanan ve bir kısmı tüm seçimin kaderini değiştiren olaylar gündeme gelebilir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu