Ekonomi

Hollanda çipte Çin’e karşı cephe alıyor

ABD, Pekin’in en gelişmiş çip teknolojisini kullanmamasını isterken, Hollanda da Çin-ABD ortasındaki siyasi gerilime müdahil oldu.

Hollanda hükümeti, çip üretim ekipmanlarının Çin’e ihracatına ek kısıtlamalar getireceğini duyurdu. Açıklama, Hollanda’nın ABD’nin talep ettiği kuralları benimsemesi için atılan ilk somut adım oldu.

ABD, Hollandalı ASML’nin yüksek teknolojili makinelerini Çin’e ihraç etmesi durumunda, ülkedeki çip üreticilerinin kapsamlı askeri ve gelişmiş yapay zeka uygulamalarıyla dünyanın en gelişmiş çiplerini üretmeye başlayabileceğinden endişeliydi.

Hollanda Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher bir mektupta, “Teknolojik gelişmeler ve jeopolitik bağlam göz önüne alındığında, çip üretiminde kullanılan bazı ekipmanlar için mevcut ihracat kontrol çerçevesinin ulusal ve uluslararası güvenlik çıkarları doğrultusunda genişletilmesi gerektiği sonucuna varıldı.” dedi. parlamentoya.

Schreinemacher, kısıtlamaların yazdan önce uygulanacağını duyurdu.

Geçen yılın Ekim ayında ABD, Çin’in teknolojik ve askeri ilerlemesini yavaşlatmak için bazı ihracat kısıtlamaları uygulamaya başladı.

Biden yönetimi, ABD’den tedarik edilen ekipmanlarla üretilen bazı yarı iletken eserlerin Çin’e ihracatını engelleyecek yönetmelik çıkarmıştı.

Ancak kısıtlamaların etkili olabilmesi için ana çip üretim teknolojisini üreten Hollanda ve Japonya’daki ana tedarikçilerin bu kuralları kabul etmesi gerekiyor. Müttefik ülkeler bu konuda aylardır müzakere ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu