Haber

Hamas’tan bir heyet yıllar sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek

Hamas Siyasi Büro Lideri İsmail Haniye liderliğindeki bir heyetin yarın Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Hamas’a yakın Filistinli kaynaklardan alınan bilgiye göre Haniye liderliğindeki heyet, yarın aradan sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek ve Suudi yetkililerle görüşecek.

Heyette Haniye’nin yanı sıra Hamas’ın dışişleri yetkilisi Halid Meşal, siyasi büro üyeleri Halil el-Hayye ve Musa Ebu Merzuk da yer alacak.

Hamas heyetinin birkaç gün sürmesi planlanan Suudi Arabistan ziyaretinde Filistin meselesi, bazı bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler ele alınacak, Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Filistinliler sorunu değerli bir gündem maddesi olacak.

Uzun yıllar sonra gerçekleşecek ziyaretin Suudi Arabistan-Hamas ilişkileri için değerli bir adım olması bekleniyor.

Son ziyaret 2015’teydi

Hamas’ın Suudi Arabistan’a son ziyareti 2015 yılında Halid Meşal başkanlığında gerçekleştirilmişti. O dönemde Hamas Siyasi Büro Başkanı olan Meşal, Suudi Arabistan Hükümdarı Salman bin Abdülaziz ve bazı yetkililerle Mekke’de bir araya geldi.

Hamas-Suudi Arabistan çıkarlarında son yıllarda bir durgunluk yaşanırken, 2019 yılında onlarca Filistinli ve Ürdünlü’nün gözaltına alınmasıyla ilişkiler kırılma noktasına geldi.

Suudi Arabistan güvenlik güçleri Şubat 2019’da Cidde’de yaşayan 83 yaşındaki Hamas yöneticisi Muhammed el-Khudari ve oğlu Hani’nin de aralarında bulunduğu 69 Filistinli ve Ürdünlü’yü gözaltına aldı.

Başta Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyeh olmak üzere diğer yetkililer, konu hakkında yaptıkları açıklamalarda, söz konusu Filistinlilerin “Filistin halkının İsrail’e karşı hukuki çabalarını ve Hamas Hareketi ile ilişkilerini destekledikleri” gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirtti.

Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi tarafından 8 Ağustos 2021’de Khudari’ye verilen 15 yıl hapis cezası, Suudi Arabistan İstinaf Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucunda 28 Aralık 2021’de 3 yıla indirildi.

Khudari Ekim 2022’de serbest bırakılırken, diğer tutuklular geçen Şubat ayında serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu