Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: “Danimarka, Avrupa çapında enerji geçişi için kilit noktada”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Danimarka, gerçekten de Avrupa’daki enerji geçişi için kilit noktada” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. Görüşmenin ardından bakanlar ortak basın toplantısı düzenledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı mücadelede Danimarka ve Almanya’nın diğer Avrupa ülkeleriyle güç birliği yapması gerektiğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Barbock, Avrupa’daki birçok ülkenin şu anda Rus gazından bağımsız olmak ve daha çevre dostu başka çözümler bulmak için çalıştığını belirtti. Baerbock, Danimarka’yı bu konudaki rolünden ötürü övdü ve “Danimarka, gerçekten de Avrupa genelinde enerji geçişi için kilit bir noktadır.”

Göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini Almanya’ya gerçekleştiren Rasmussen, görüşmede iklim, güç, savunma ve güvenlik konularını da ele aldıklarını belirtti. Rasmussen, “Tarihsel olarak iyi bir konumdayız. Danimarka ve Almanya birçok ortak noktayı paylaşıyor. Yeni Almanya-Danimarka eylem planı, gelecekte daha da güçlü bir işbirliği için iddialı bir rota belirliyor” dedi.

Eylem planının Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, elektrik krizi ve iklim değişikliği arka planına da dayandığını savunan Rasmussen, “Bunların hepsi Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sonucunda daha da değerli hale gelen alanlar.” söz konusu. – BERLİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu